  • H7CX-AWS-N AC100-240
H7CX-AWS-N AC100-240
advertisement
Manufacturer No:
H7CX-AWS-N AC100-240
HK JDW NO:
607-H7CX-AWS-N AC100-240
Package:
Datasheet:
Description:
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
H7CX-AWS-N AC100-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2013
  • Series
    H7CX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Batch, Preset, Tachometer, Totalizer
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Solid State
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Operating Mode
    Up, Down, Command, Individual, Quadrature
  • Input Type
    No Voltage, Voltage
  • Reset
    External, Front Panel, Programmable
  • Display Type
    LCD - Dual Color Characters, Backlight
  • Number of Characters Per Row
    6, 6
  • Count Rate
    30Hz, 10kHz
  • Display Characters - Height
    0.394 10.00mm 0.236 6.00mm