  • H3CRFAC100240
H3CRFAC100240
advertisement
Manufacturer No:
H3CRFAC100240
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-H3CRFAC100240
Package:
100
Datasheet:
H3CRFAC100240
Description:
Electromechanical Relay DPDT 5A 100V to 240VAC Plug-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
H3CRFAC100240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel, Plug-In, Socket
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    11
  • Housing Material
    Plastic
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    55 °C
  • Min Operating Temperature
    -10 °C
  • Depth
    48 mm
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Operating Supply Voltage
    240 V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    5 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    5 A
  • Relay Type
    Integrated
  • RMS Current (Irms)
    5 A
  • Power Consumption
    2.1 W
  • Coil Voltage (AC)
    240 V
  • Length
    48 mm
  • Width
    48 mm