  • H2.4-LR-SR2(11)
H2.4-LR-SR2(11)
advertisement
Manufacturer No:
H2.4-LR-SR2(11)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-H2.4-LR-SR2(11)
Package:
Datasheet:
H2.4-LR-SR2(11)
Description:
Receptacle, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Compression 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~105°C
Quantity:
In Stock : 57
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
H2.4-LR-SR2(11)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Board Edge, End Launch
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Body Material
    Brass
  • Center Contact Plating
    Gold
  • Center Contact Material
    Beryllium Copper
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    H2.4
  • Feature
    Mounting Hardware
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Female Socket
  • Fastening Type
    Threaded
  • Housing Color
    Silver
  • Impedance
    50Ohm
  • Connector Style
    2.4mm (APC-2.4, OS-50)
  • Number of Ports
    1
  • Frequency (Max)
    50GHz