  • H1270NLT
H1270NLT
advertisement
Manufacturer No:
H1270NLT
HK JDW NO:
664-H1270NLT
Package:
Module
Datasheet:
H1270NLT
Description:
Audio Transformers / Signal Transformers 100BaseTX SMD NonPoE 350uH .65Ohms 2-Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
H1270NLT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to H1270NLT.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    0.05oz 1.42g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.515Lx0.500W 13.08mmx12.70mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    4
  • Depth
    14.99mm
  • Physical Dimension
    L13.08XB12.7XH3.68 (mm)
  • Inductance
    350μH
  • Lead/Base Style
    Gull Wing
  • Application
    AUTOMDIX
  • Insertion Loss (dB)
    -1.2 dB
  • Isolation Voltage
    1.5kV
  • Transformer Type
    LAN 10G Base-T
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:1
  • Return Loss
    -18 dB
  • Height
    3.68mm
  • Height Seated (Max)
    0.145 3.69mm
  • Length
    13.08mm
  • Width
    12.7mm