  • GX-N12MB-C5
GX-N12MB-C5
advertisement
Manufacturer No:
GX-N12MB-C5
HK JDW NO:
590-GX-N12MB-C5
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
GX-N12MB-C5
Description:
12V~24V Inductive Cylinder, Threaded - M12 GX Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
GX-N12MB-C5 Overview
GX-N12MB-C5 Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.094 (2.4mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 450Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
GX-N12MB-C5 Applications
There are a lot of Panasonic Industrial Automation Sales GX-N12MB-C5 Proximity Sensors applications.
  • Assembly lines
  • Parking
  • Counter System
  • Notebooks
  • Contact less switching
  • Recycling plants
  • Plastic object detection
  • Automation
  • Home appliances
  • PC monitors
Step5Bar-code shipping tag
GX-N12MB-C5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2003
  • Series
    GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.094 (2.4mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    450Hz