  • GX-F12BI-C5
GX-F12BI-C5
advertisement
Manufacturer No:
GX-F12BI-C5
HK JDW NO:
590-GX-F12BI-C5
Package:
Module
Datasheet:
Description:
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
Purchasing and Inquiry
GX-F12BI-C5 Overview
It is included with the Module package as a convenience to you. It is possible for proximity sensors to function well at -25°C~70°C. To maximize efficiency, proximity sensors should have their supply voltage set to 24V. The proximity sensors operate at -25°C. Neither the proximity sensors nor their operating temperatures may exceed 70°C. To ensure that proximity sensors work properly, the rate should be set to 500Hz. Reed switches should pass 15mA current through their internal contacts to work with proximity sensors.
GX-F12BI-C5 Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.13 (3.3mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
GX-F12BI-C5 Applications
There are a lot of Panasonic Industrial Automation Sales GX-F12BI-C5 Proximity Sensors applications.
  • Office automation equipment
  • Display products
  • Recycling plants
  • Plastic object detection
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Wearables
  • Automation
  • Counter System
  • Measurement of the distance from the target
  • Count different applications
Step5Bar-code shipping tag
GX-F12BI-C5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    Module
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP68
  • Depth
    7.1mm
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Thread Size
    M12
  • Sensing Distance
    0.13 (3.3mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    500Hz
  • Switching Frequency
    500Hz
  • Switching Current
    15mA
  • Length
    32.2mm
  • Width
    12mm