  • GT50J121(Q)
GT50J121(Q)
advertisement
Manufacturer No:
GT50J121(Q)
HK JDW NO:
830-GT50J121(Q)
Package:
TO-3PL
Datasheet:
GT50J121(Q)
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 50A 3-Pin TO-3P(LH)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GT50J121(Q)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3PL
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    240W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    50A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    300V, 50A, 13 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Td (on/off) @ 25°C