  • GT17VA-10DP-DSA(70)
GT17VA-10DP-DSA(70)
advertisement
Manufacturer No:
GT17VA-10DP-DSA(70)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-GT17VA-10DP-DSA(70)
Package:
Datasheet:
Description:
Conn Telephone/Telecom M 10 POS ST Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GT17VA-10DP-DSA(70)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    GT17
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Automotive LAN Connector
  • Number of Positions
    10
  • HTS Code
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    2.0066mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.921 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.618 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Body Depth
    0.65 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    USB, SER A FLAT
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Connector Style
    Plug
  • PCB Contact Row Spacing
    4.8006 mm
  • Length - Termination
    0.199 inch