  • GRT31CR61H155KE01L
GRT31CR61H155KE01L
advertisement
Manufacturer No:
GRT31CR61H155KE01L
HK JDW NO:
535-GRT31CR61H155KE01L
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
GRT 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 10032
Step5Bar-code shipping tag
GRT31CR61H155KE01L
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm