  • GRT31CR61H106ME01L
GRT31CR61H106ME01L
advertisement
Manufacturer No:
GRT31CR61H106ME01L
HK JDW NO:
535-GRT31CR61H106ME01L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRT31CR61H106ME01L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.
GRT31CR61H106ME01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
GRT31CR61H106ME01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRT31CR61H106ME01L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRT31CR61H106ME01L
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm