  • GRS-2012-2501
GRS-2012-2501
advertisement
Manufacturer No:
GRS-2012-2501
Manufacturer:
CW Industries
HK JDW NO:
209-GRS-2012-2501
Package:
125
Datasheet:
GRS-2012-2501
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GRS-2012-2501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    125
  • Housing Material
    NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2000
  • Feature
    Polarized
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.448mm
  • Body Breadth
    13.716 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2500VAC V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    12A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    12A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.75HP@250VAC
  • Actuator Length
    0.288 inch