  • GRM32MR72A333MA01K
GRM32MR72A333MA01K
advertisement
Manufacturer No:
GRM32MR72A333MA01K
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM32MR72A333MA01K
Package:
Datasheet:
Description:
33nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 15024
Step5Bar-code shipping tag
GRM32MR72A333MA01K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    15.989131mg
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Diameter
    3.2mm
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.15mm