  • GRM31CR61H106KA12L
GRM31CR61H106KA12L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR61H106KA12L
HK JDW NO:
535-GRM31CR61H106KA12L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31CR61H106KA12L Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM31CR61H106KA12L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM31CR61H106KA12L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31CR61H106KA12L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR61H106KA12L
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    1.8mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm