  • GRM31CR60J476ME19L
GRM31CR60J476ME19L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR60J476ME19L
HK JDW NO:
535-GRM31CR60J476ME19L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31CR60J476ME19L Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.With a voltage of 6.3V, it can operate.
GRM31CR60J476ME19L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
GRM31CR60J476ME19L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31CR60J476ME19L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR60J476ME19L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.6mm
  • Thickness
    1.8034mm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm