  • GRM2196P2A181JZ01D
GRM2196P2A181JZ01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM2196P2A181JZ01D
HK JDW NO:
535-GRM2196P2A181JZ01D
Package:
Datasheet:
Description:
180pF Ceramic Capacitor 5% -150+/-60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 4292
Step5Bar-code shipping tag
GRM2196P2A181JZ01D
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -150+/-60ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    P2H
  • Temperature Characteristics Code
    P2H
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2446mm