  • GRM216R61C225MA12D
GRM216R61C225MA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM216R61C225MA12D
HK JDW NO:
535-GRM216R61C225MA12D
Package:
0805
Datasheet:
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 9014
Step5Bar-code shipping tag
GRM216R61C225MA12D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm