  • GRM216C81C105KA12D
GRM216C81C105KA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM216C81C105KA12D
HK JDW NO:
535-GRM216C81C105KA12D
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 4986
Step5Bar-code shipping tag
GRM216C81C105KA12D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm