  • GRM1885C1H621JA01D
GRM1885C1H621JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1885C1H621JA01D
HK JDW NO:
535-GRM1885C1H621JA01D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1885C1H621JA01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1885C1H621JA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM1885C1H621JA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1885C1H621JA01D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM1885C1H621JA01D
    Select All
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    620pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm