  • GRM1885C1H512JA01J
GRM1885C1H512JA01J
advertisement
Manufacturer No:
GRM1885C1H512JA01J
HK JDW NO:
535-GRM1885C1H512JA01J
Package:
0603
Datasheet:
Description:
5.1nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 9619
Step5Bar-code shipping tag
GRM1885C1H512JA01J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5.1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm