  • GRM15XR61A223KA86D
GRM15XR61A223KA86D
advertisement
Manufacturer No:
GRM15XR61A223KA86D
HK JDW NO:
535-GRM15XR61A223KA86D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GRM 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 7053
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
GRM15XR61A223KA86D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.012 0.30mm