  • GRM155R71A563KA01D
GRM155R71A563KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71A563KA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM155R71A563KA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R71A563KA01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With a voltage of 10V, it can operate.
GRM155R71A563KA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM155R71A563KA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R71A563KA01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71A563KA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    10V