  • GRM155R6YA105KE11D
GRM155R6YA105KE11D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R6YA105KE11D
HK JDW NO:
535-GRM155R6YA105KE11D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R6YA105KE11D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.The voltage - Rated DC of 35V allows it to function.
GRM155R6YA105KE11D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 35V
GRM155R6YA105KE11D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R6YA105KE11D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R6YA105KE11D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Height
    0.5mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness
    609.6μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm