  • GRM155R61A684KE15J
GRM155R61A684KE15J
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61A684KE15J
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM155R61A684KE15J
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 2041
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61A684KE15J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm