  • GRM155R61A334KE15J
GRM155R61A334KE15J
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61A334KE15J
HK JDW NO:
535-GRM155R61A334KE15J
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GRM 0.33μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 6849
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61A334KE15J
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X5R
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm