  • GRM155D71A225ME15D
GRM155D71A225ME15D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155D71A225ME15D
HK JDW NO:
535-GRM155D71A225ME15D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155D71A225ME15D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7T being the highest temperature coefficient.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 10V.
GRM155D71A225ME15D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM155D71A225ME15D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155D71A225ME15D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM155D71A225ME15D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm