  • GRM155B30J475ME87D
GRM155B30J475ME87D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155B30J475ME87D
HK JDW NO:
535-GRM155B30J475ME87D
Package:
0402
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 20% 10% ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 9327
Step5Bar-code shipping tag
GRM155B30J475ME87D
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    0402
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
  • Length
    1mm