  • GRM1557U1H5R5DZ01D
GRM1557U1H5R5DZ01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1557U1H5R5DZ01D
HK JDW NO:
535-GRM1557U1H5R5DZ01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
GRM 5.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 15346
Step5Bar-code shipping tag
GRM1557U1H5R5DZ01D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    5.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm