  • GRM1555C1H3R5WA01D
GRM1555C1H3R5WA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C1H3R5WA01D
HK JDW NO:
535-GRM1555C1H3R5WA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1555C1H3R5WA01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1555C1H3R5WA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM1555C1H3R5WA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1555C1H3R5WA01D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C1H3R5WA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.05pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    3.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm