  • GRM1555C1H1R6CA01D
GRM1555C1H1R6CA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C1H1R6CA01D
HK JDW NO:
535-GRM1555C1H1R6CA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1555C1H1R6CA01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1555C1H1R6CA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM1555C1H1R6CA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1555C1H1R6CA01D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C1H1R6CA01D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Capacitance
    1.6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm