  • GRM1554C1H1R5CA01D
GRM1554C1H1R5CA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1554C1H1R5CA01D
HK JDW NO:
535-GRM1554C1H1R5CA01D
Package:
0402
Datasheet:
Description:
1.5pF Ceramic Capacitor 250ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 2494
Step5Bar-code shipping tag
GRM1554C1H1R5CA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    250ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    CK
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    16.67%
  • Negative Tolerance
    16.67%
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm