  • GRM033R71H152KA12D
GRM033R71H152KA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R71H152KA12D
HK JDW NO:
535-GRM033R71H152KA12D
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R71H152KA12D Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM033R71H152KA12D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM033R71H152KA12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R71H152KA12D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R71H152KA12D
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    340.194278μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm