  • GRM033R71E332KA12J
GRM033R71E332KA12J
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R71E332KA12J
HK JDW NO:
535-GRM033R71E332KA12J
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R71E332KA12J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM033R71E332KA12J Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM033R71E332KA12J Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R71E332KA12J applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R71E332KA12J
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    340.194278μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm