  • GQM2195C2E470FB12D
GQM2195C2E470FB12D
advertisement
Manufacturer No:
GQM2195C2E470FB12D
HK JDW NO:
535-GQM2195C2E470FB12D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GQM2195C2E470FB12D Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
GQM2195C2E470FB12D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GQM2195C2E470FB12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GQM2195C2E470FB12D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GQM2195C2E470FB12D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GQM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Yes
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm