  • GQM2195C2A3R1CB01D
GQM2195C2A3R1CB01D
advertisement
Manufacturer No:
GQM2195C2A3R1CB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GQM2195C2A3R1CB01D
Package:
0805
Description:
3.1pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 4847
Step5Bar-code shipping tag
GQM2195C2A3R1CB01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    8.06%
  • Negative Tolerance
    8.06%
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    850μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    3.1pF
  • Voltage - Rated DC
    100V