  • GP2D020A065B
GP2D020A065B
advertisement
Manufacturer No:
GP2D020A065B
Manufacturer:
SemiQ
HK JDW NO:
351-GP2D020A065B
Package:
TO-247-2
Datasheet:
GP2D020A065B
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.65V @ 20A -55°C~175°C 200μA @ 650V Tube TO-247-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
GP2D020A065B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Amp+™
  • Part Status
    Discontinued
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.65V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    58A DC
  • Capacitance @ Vr, F
    1054pF @ 1V 1MHz