  • GMC10.2474K63A31TR16
GMC10.2474K63A31TR16
advertisement
Manufacturer No:
GMC10.2474K63A31TR16
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-GMC10.2474K63A31TR16
Package:
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 10% SMD/SMT 63V-DC 40V-AC POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Step5Bar-code shipping tag
GMC10.2474K63A31TR16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40; STANDARD: IEC60384-23
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    4036
  • Height
    5.5mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    9.1mm