  • GMA05XR72A102MA01T
GMA05XR72A102MA01T
advertisement
Manufacturer No:
GMA05XR72A102MA01T
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GMA05XR72A102MA01T
Package:
Datasheet:
Description:
1nF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 931
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
GMA05XR72A102MA01T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    0505
  • Case Code (Imperial)
    0202
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.35mm