  • GJM1555C1H3R9BB01D
GJM1555C1H3R9BB01D
advertisement
Manufacturer No:
GJM1555C1H3R9BB01D
HK JDW NO:
535-GJM1555C1H3R9BB01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GJM1555C1H3R9BB01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.With a voltage of 50V, it can operate.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
GJM1555C1H3R9BB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GJM1555C1H3R9BB01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GJM1555C1H3R9BB01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GJM1555C1H3R9BB01D
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Capacitance
    3.9pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
    0402
  • Lead Pitch
    300μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm