  • GH46P010001
GH46P010001
advertisement
Manufacturer No:
GH46P010001
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-GH46P010001
Package:
Datasheet:
GH46P010001
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GH46P010001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    G
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    11.4046 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    4A
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    8
  • Switch Travel
    2.20mm
  • Solderability
    WAVE
  • Washability
    PARTIAL
  • Body Height
    18.5674mm
  • Length - Termination
    0.157 inch
  • Actuator Length
    5.10mm