  • GF-1326-0013
GF-1326-0013
advertisement
Manufacturer No:
GF-1326-0013
Manufacturer:
CW Industries
HK JDW NO:
209-GF-1326-0013
Package:
Datasheet:
GF-1326-0013
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 13A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GF-1326-0013
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    COLD ROLLED STEEL
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -10°C~104°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GF
  • Feature
    No Marking
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    13A AC 500mA DC
  • Current Rating
    13A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    22.352mm
  • Body Breadth
    13.97 mm
  • Actuator Type
    Screwdriver Slot
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On (Line Voltage Selector)
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    13A@125VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.5A@125VDC
  • Actuator Color
    BLACK
  • Switch Travel
    3.89mm
  • Body Height
    7.874mm
  • Length - Termination
    0.3 inch
  • Actuator Length
    3.18mm