  • GCR0805EW-1R5FT3
GCR0805EW-1R5FT3
advertisement
Manufacturer No:
GCR0805EW-1R5FT3
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-GCR0805EW-1R5FT3
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.5Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GCR0805EW-1R5FT3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1.5Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Operating Temperature (Max)
    200°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C