  • GCM1885G1H100JA16D
GCM1885G1H100JA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1885G1H100JA16D
HK JDW NO:
535-GCM1885G1H100JA16D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM1885G1H100JA16D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8G being the highest temperature coefficient.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GCM1885G1H100JA16D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X8G being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GCM1885G1H100JA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1885G1H100JA16D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GCM1885G1H100JA16D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8G
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X8G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm