  • GCM1885C2A221JA16D
GCM1885C2A221JA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1885C2A221JA16D
HK JDW NO:
535-GCM1885C2A221JA16D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM1885C2A221JA16D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
GCM1885C2A221JA16D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
GCM1885C2A221JA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1885C2A221JA16D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GCM1885C2A221JA16D
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    0.01 %
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm