  • GCM1885C1H181JA16D
GCM1885C1H181JA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1885C1H181JA16D
HK JDW NO:
535-GCM1885C1H181JA16D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM1885C1H181JA16D Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GCM1885C1H181JA16D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GCM1885C1H181JA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1885C1H181JA16D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GCM1885C1H181JA16D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm