  • GCM155L81E104KE02D
GCM155L81E104KE02D
advertisement
Manufacturer No:
GCM155L81E104KE02D
HK JDW NO:
535-GCM155L81E104KE02D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM155L81E104KE02D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.This coefficient equals X8L indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
GCM155L81E104KE02D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X8L being the highest temperature coefficient
GCM155L81E104KE02D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM155L81E104KE02D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GCM155L81E104KE02D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X8L
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm