  • GCM1555C1H8R6DA16D
GCM1555C1H8R6DA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1555C1H8R6DA16D
HK JDW NO:
535-GCM1555C1H8R6DA16D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GCM 8.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 15742
Step5Bar-code shipping tag
GCM1555C1H8R6DA16D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    8.6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
    0402
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    990.6μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm