  • GCM1555C1H3R3BA16D
GCM1555C1H3R3BA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1555C1H3R3BA16D
HK JDW NO:
535-GCM1555C1H3R3BA16D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM1555C1H3R3BA16D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
GCM1555C1H3R3BA16D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
GCM1555C1H3R3BA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1555C1H3R3BA16D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCM1555C1H3R3BA16D
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3.3pF
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm