  • GCM033R71E271KA03D
GCM033R71E271KA03D
advertisement
Manufacturer No:
GCM033R71E271KA03D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCM033R71E271KA03D
Package:
Datasheet:
Description:
270pF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 6482
Step5Bar-code shipping tag
GCM033R71E271KA03D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.3mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C