  • GCJ188R71E105KA01J
GCJ188R71E105KA01J
advertisement
Manufacturer No:
GCJ188R71E105KA01J
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCJ188R71E105KA01J
Package:
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 88514
Step5Bar-code shipping tag
GCJ188R71E105KA01J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm