  • GC1600048
GC1600048
advertisement
Manufacturer No:
GC1600048
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-GC1600048
Package:
HC-49/US
Datasheet:
GC1600048
Description:
16MHz ±30ppm Crystal 16pF 40 Ohm -20°C ~ 70°CSurface Mount HC49/US
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GC1600048
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GC1600048.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    HC-49/US
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SaRonix-eCera™ GC
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±30ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohms
  • Load Capacitance
    16pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Height
    4.191mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    11.7094mm
  • Width
    4.8006mm